Για δεύτερη συνεχή χρονιά το Π.ΕΠΑ.Λ Νεάπολης Λασιθίου διακρίθηκε στο Διαγωνισμό «Η Μάχη των Οχυρών»  αποσπώντας το 1ο Βραβείο στην κατηγορία «Τραγούδι Β/θμιας Εκπαίδευσης» με το τραγούδι «Της Ιστορίας οι Γενναίοι».

Ο διαγωνισμός διεξάγεται για 7η συνεχή χρονιά και συγκεκριμένα το σχολικό έτος 2022-2023 έλαβαν μέρος 3.000 μαθητές από σχολεία της Ελλάδας και της ομογένειας, μελέτησαν την ιστορία της Μάχης των Οχυρών, εμπνεύστηκαν από αυτή και δημιούργησαν αριστουργήματα!

Η ομάδα που φέτος απέσπασε το 1ο Βραβείο αποτελούμενη από τους μαθητές Μαρή Γιάννη, Ρουσάκη Κωστή, Κοκολάκη Μάνο, Μαρκάκη Παναγιώτη, Νύκταρη Άρτεμις και Χαλόφτη Μαρία συνέθεσε πρωτότυπους στίχους και μουσική υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Κουφοπούλου Δήμητρας για το παραδοσιακό τραγούδι «Της Ιστορίας οι Γενναίοι» .

Οι στίχοι του τραγουδιού περιγράφουν τη γενναιότητα και αυταπάρνηση των γενναίων στρατιωτών που πήραν μέρος στη Μάχη των Οχυρών. Αφιερωμένο στους στρατιώτες που πολέμησαν στα οχυρά κατά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο, το τραγούδι «Της Ιστορίας οι Γενναίοι» εξυμνεί τη γενναιότητα και αυτοθυσία των Ελλήνων στρατιωτών. Πρωτότυπος στίχος και σύνθεση που κορυφώνεται με τον δυναμικό, παραδοσιακό Πεντοζάλη.

«Της Ιστορίας οι Γενναίοι»

Συντελεστές:

Στίχοι-Μαρκάκης Παναγιώτης, Κοκολάκης Μάνος, Μαρρής Γιάννης, Ρουσάκης Κωστής, Νύκταρη Άρτεμις, Χαλόφτη Μαρία

Σόλο κιθάρα (εκτέλεση & σύνθεση )-Νύκταρη Άρτεμις

Σόλο βιολί (εκτέλεση & σύνθεση )-Κοκολάκης Μάνος

Σόλο λαούτο (εκτέλεση & σύνθεση )-Μαρρής Γιάννης

Λαούτο-Ρουσάκης Κωστής

Ασκομαντούρα, Νταούλι-Μαρκάκης Παναγιώτης

Τραγούδι-Μαρρής Γιάννης, Κοκολάκης Μάνος, Μαρκάκης Παναγιώτης

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός-Κουφοπούλου Δήμητρα

Της Ιστορίας οι Γενναίοι

Θαρρώ Οκτώβρης ήταν