Η πρώτη περίοδος εγγραφών (από τις 24 Ιουνίου 2022 έως τις 7 Ιουλίου 2022) έληξε.

Ευχαριστούμε όλους τους μαθητές και κηδεμόνες τους που επέλεξαν το σχολείο μας για τη συνέχιση των σπουδών τους. Σε επόμενο χρονικό διάστημα θα είναι δυνατή ξανά η εγγραφή μαθητών και στις 3 τάξεις του σχολείου μας σε τμήματα των οποίων θα εγκριθεί η λειτουργία τους. Υπενθυμίζουμε ότι η εγγραφή στην Α’ τάξη γίνεται επιλέγοντας: Πρότυπο ΕΠΑΛ -> ΕΠΑΛ Νεάπολης Λασιθίου

Από το Πρότυπο ΕΠΑΛ Νεάπολης Λασιθίου ανακοινώνεται ότι από το σχολικό έτος 2022-23, έπειτα από πρόταση της Διεύθυνσης Β/θμιας Εκπαίδευσης Λασιθίου, η Α’ τάξη του σχολείου θα λειτουργήσει στο πλαίσιο των Πρότυπων Επαγγελματικών Λυκείων (Πρότυπο ΕΠΑ.Λ.). Το Πρότυπο ΕΠΑΛ Νεάπολης είναι το μόνο Πρότυπο Επαγγελματικό Λύκειο στην Ανατολική Κρήτη.

Στην Α΄ Τάξη του Πρότυπου ΕΠΑ.Λ εγγράφονται απόφοιτοι Γυμνασίου ανεξάρτητα από τον τόπο διαμονής τους. Οι μαθητές που θα εγγραφούν φέτος θα έχουν προτεραιότητα εγγραφής στη Β΄ Τάξη του Πρότυπου ΕΠΑΛ σε Τομείς που θα καθοριστούν με υπουργική απόφαση για το σχολικό έτος 2023-24.

Το σχολικό έτος 2022-23 η Β’ και η Γ’ τάξη θα λειτουργήσουν σύμφωνα με το ισχύον συμβατικό πρόγραμμα σπουδών για τους ακόλουθους τομείς και ειδικότητες:

• Τομέας Μηχανολογίας με τις Ειδικότητες:
    • Τεχνικός Οχημάτων
    • Τεχνικός Ψύξης Αερισμού και Κλιματισμού
  • Τομέας Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού με τις Ειδικότητες:
    • Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών
    • Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων.
  • Τομέας Δομικών έργων, δομημένου περιβάλλοντος και αρχιτεκτονικού σχεδιασμού με την Ειδικότητα:
    • Τεχνικός Δομικών έργων και γεωπληροφορικής
  • Τομέας Ναυτιλιακών Επαγγελμάτων με τις Ειδικότητες:
    • Μηχανικός Εμπορικού ναυτικού
    • Πλοίαρχος Εμπορικού ναυτικού

Όλοι οι μαθητές μας δικαιούνται δωρεάν μεταφορά προς και από το σχολείο μας.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

Προσοχή:

Όσοι μαθητές θέλουν να εγγραφούν στην Α΄τάξη θα πρέπει να επιλέξουν “Πρότυπο ΕΠΑΛ Νεάπολης”.

Όσοι μαθητές θέλουν να εγγραφούν στην Β’ και Γ’ τάξη θα επιλέξουν κανονικά “ΕΠΑΛ Νεάπολης“.

Για οποιαδήποτε απορία μπορείτε να απευθυνθείται στο σχολείο στο τηλέφωνο 28410 32545.