Η εφηβεία είναι η μεταβατική περίοδος της δεύτερης δεκαετίας της ζωής του ανθρώπου κατά την οποία λαμβάνουν χώρα σημαντικές σωματικές, γνωσιακές, ψυχολογικές και συμπεριφορικές αλλαγές. Είναι μια έντονα προγραμματισμένη, βιολογική διαδικασία, που επηρεάζει τη συμπεριφορά, τη συναισθηματική ευεξία και τη γενικότερη υγεία με πολλούς τρόπους. Τα παιδιά και οι έφηβοι είναι γεννημένοι με δυνάμεις και ικανότητες να αντεπεξέρχονται στις αντιξοότητες, να μαθαίνουν από τα λάθη τους και να ωριμάζουν σε υπεύθυνους, ικανούς ενήλικες. Όμως δεν μπορούν να αναπτύξουν και να ενεργοποιήσουν τις εσωτερικές τους δυνάμεις εκτός αν τους δοθούν ευκαιρίες να το κάνουν.

Στα πλαίσια της ενδυνάμωσης της ψυχικής ανθεκτικότητας των εφήβων μαθητών του σχολείου μας, είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024 τις υπευθύνους του Εργαστηρίου Μελέτης Συμπεριφορών Υγείας και Οδικής Ασφάλειας, το οποίο και ανήκει στο Τμήμα Κοινωνικής Εργασίας του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου (HMU). Το Εργαστήριο LaHeRS στοχεύει στην πρόληψη των τραυματισμών (injury prevention) και στην προαγωγή της υγείας (health promotion), της ψυχικής υγείας (mental health promotion) και της ευημερίας (well-being) των ατόμων και των κοινοτήτων, μέσω της εκπαίδευσης, της έρευνας, της παροχής υπηρεσιών ψυχοκοινωνικής φροντίδας, και της συμμετοχής στη χάραξη πολιτικής. Οι μαθητές των τμημάτων της Α’ τάξης είχαν την ευκαιρία να  πάρουν μέρος σε ένα διασκεδαστικό βιωματικό εργαστήριο ενίσχυσης της ψυχικής ανθεκτικότητας και των υγιών συμπεριφορών. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τους υπευθύνους του Εργαστηρίου Μελέτης Συμπεριφορών Υγείας και Οδικής Ασφάλειας του ΕΛ.ΜΕ.ΠΑ. και ανανεώνουμε το ραντεβού μας για την επόμενη σχολική χρονιά.