Την Πέμπτη, 23/10/2014 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ημερίδα μέσω τηλεδιάσκεψης με θέμα την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο. Την ημερίδα αυτή παρακολούθησαν ταυτόχρονα 1300 σχολεία από όλη την Ελλάδα και είναι αποτέλεσμα συνεργασίας ανάμεσα στο Υπουργείο Παιδείας και του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη και συγκεκριμένα της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.
Οι μαθητές μας ενημερώθηκαν από ειδικούς για τους κινδύνους που μπορεί να εμπεριέχει η πλοήγηση στο διαδίκτυο, όπως διαδικτυακές απάτες, cyber-bullying, τον εθισμό στο διαδίκτυο και τα παιχνίδια και πολλούς άλλους.
Πιο σημαντικό από όλα όμως είναι ότι ενημερώθηκαν ως προς το πού και σε ποιους μπορούν να απευθυνθούν για να ζητήσουν βοήθεια σε περίπτωση που το χρειαστούν.
[Galleries 1 not found]