Το ΕΠΑΛ Νεάπολης είναι το μοναδικό σχολείο που επιλέχθηκε από τη Γενική Γραμματεία Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Κατάρτισης, Διά Βίου Μάθησης & Νεολαίας, να συμμετάσχει στην εκστρατεία για τη νεολαία του Συμβουλίου της Ευρώπης “Democracy Here, Democracy Now” με στόχο την αναζωογόνηση της δημοκρατίας.

Συγκεκριμένα, η μαθήτρια της Γ’ τάξης Μαυρή Ηλιάνα θα ταξιδέψει στο Στρασβούργο με εξαμελή εθνική ομάδα και θα παραστεί στην εκδήλωση ¨Democracy Action Week¨ στις 27/6-2/7/22. Εκεί θα παρουσιάσει τη δράση ¨Δημοκρατικότητα στο σχολείο¨που σχεδιάστηκε και υλοποιήθηκε από τις εκπαιδευτικούς Κουφοπούλου Δήμητρα και Καρακού Μαρία, με τη συμμετοχή των μαθητών του ΕΠΑΛ Νεάπολης. Από την πλευρά μας ευχαριστούμε τη ΓΓΕΕΚΔΒΜ&Ν για την ευκαιρία που μας δίνει και επίσης ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον προϊστάμενο Β’/θμιας Εκπ/σης Ν. Λασιθίου κύριο Κατσαγκόλη, που μας έδωσε το έναυσμα να ξεκινήσουμε τη δράση και συνεχίζει να μας υποστηρίζει καθ’όλη τη διάρκεια και επιφυλασσόμαστε για τη συνέχεια της δράσης το σχολικό έτος 2022-23.