Είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε ότι για πρώτη φορά το σχολείο μας εντάσσεται σε πρόγραμμα Erasmus !
Πιο συγκεκριμένα το σχολείο μας κατόπιν αξιολογήσεως που διενεργήθηκε από εξωτερικούς αξιολογητές εγκρίθηκε για χρηματοδότηση η αίτηση που κάναμε με τίτλο “Αρχαίες τεχνολογίες, φυσικά υλικά και πράσινη δόμηση: τεχνικές και προκλήσεις για μια αειφόρα οικοδομική τέχνη”.
Κατά τη διάρκεια του προγράμματος 18 μαθητές και 2 εκπαιδευτικού του σχολείου μας θα μεταβούν στην Κύπρο για 12 μέρες όπου θα καταρτιστούν στην κατασκευή πετρόκτιστων οικημάτων με τη τεχνική της ξερολιθιάς. Ταυτόχρονα θα κατασκευάσουν με ξερολιθιά μικρό πρότυπο οικίσκο.
Συγχαρητήρια στους εκπαιδευτικούς τους σχολείου μας που έκαναν την αίτηση και θα “τρέξουν” το ιδιαίτερα απαιτητικό αυτό πρόγραμμα.