To EΠΑ.Λ. Νεάπολης στο πρόγραμμα ‘Blog your heritage-Unblock the past, Share for the Future’.

Το Επαγγελματικό Λύκειο Νεάπολης θα συμμετέχει κατά το σχολικό έτος 2018-2019 στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα ‘Βlog your heritage-Unblock the past-Share for the Future’  το οποίο θα πραγματοποιηθεί σε συνεργασία με το Υπουργείο Πολιτισμού και για το οποίο έχουν επιλεχθεί μετά από αίτησή τους 10 επαγγελματικά Λύκεια από όλη την Ελλάδα. Το πρόγραμμα πραγματοποιείται στα πλαίσια του εορτασμού του Ευρωπαϊκού Έτους Πολιτιστικής κληρονομιάς 2018 και αποσκοπεί στην ανάδειξη της θεμελιώδους και πολύπλευρης σημασίας της πολιτιστικής κληρονομιάς για την ευρωπαϊκή κοινωνία, υπό το πρίσμα των σοβαρών πολιτικών, κοινωνικών και οικονομικών προκλήσεων που αντιμετωπίζει η Κοινότητα σήμερα.
Στα πλαίσια αυτής της δράσης οι μαθητές θα κληθούν να σχεδιάσουν ένα ιστολόγιο (blog) και στη συνέχεια να τροφοδοτούν το περιεχόμενο του παρουσιάζοντας θέματα πολιτιστικής κληρονομιάς της περιοχής τους , χρησιμοποιώντας τη σύγχρονη και προσωπική τους επικοινωνιακή γλώσσα, εκφράζοντας παράλληλα τα ενδιαφέροντα , τις ευαισθησίες και τις σκέψεις τους.
Οι ομάδες εργασίας των Επαγγελματικών Λυκείων θα ξεκινήσουν τις δράσεις τους τον Σεπτέμβριο του 2018 και θα ολοκληρωθούν τον Απρίλιο του 2019 με την ανάδειξη των τριών καλύτερων ιστολογίων και εκδηλώσεις στην Αθήνα με της συμμετοχή και των 10 σχολικών μονάδων.